Львів культурний
По традиції, починайте знайомство із Площі Ринок – це центр, найпопулярніша локація міста, де завжди багато людей, вуличних музикантів та десятки кав’ярень. Запах свіжеобсмаженої кави зі “Світу кави” й “Копальні кави”, черги за наливками в “П’яну вишню”, жива музика від оркестру в Театрі пива “Правда”, а в зимовий час ще й каток і різдвяний ярмарок. Площа з’явилась ще в 14 ст і її утворюють 44 будинки та Ратуша в центрі.
Бувши на Площі, загляньте в Італійський дворик – це маленька гармонійна Італія в самому центрі Львова, а також підніміться на верхівку Ратуші. Треба подолати 408 сходинок до вершини, але звідти відкривається найкращий вигляд на місто.
Уникнути натовп туристів, але насолодитись красивою архітектурою можна, сівши на трамвай #2. Їдьте до вулиці Чупринки й Коновальця. Тут побудовані вілли, які в 19-20 ст. належали представникам львівської інтелігенції. Кожна вілла має назву і довгу історію. Наші улюблені – Вілла гіпсових королів (або вілла Юзефи Франц), Аптекарська вілла і Замок на Генерала Чупринки.
Якщо маєте декілька зайвих годин, щоб пробігтись Львівськими соборами, ви не пошкодуєте. Латинська катедра (пл. Катедральна, 1) – в самому центрі міста – це поєднання готичної архітектури й стилю бароко — неймовірні скульптури, вітражі, ікони й органна музика.
Недалеко від Катедри шукайте Вірменський кафедральний собор (Вірменська, 7). Знаходиться в колишньому вірменському кварталі. Незвичайна риса собору – три дворики, які з’єднують будівлі, що належать собору. Вірменські надписи, стара дзвіниця і красиві мозаїки точно сподобаються поціновувачам.
Побувати у Львові й не побувати на Личаківському кладовищі (Мечникова, 33) означає не побувати у Львові. Тут старовинні скульптури та каплиці. Кладовище більше схоже на парк-музей скульптур. Неодмінно знайдіть могилу Івана Франка та Соломії Крушельницької.
В 10 хв ходьби від Личаківського кладовища знаходиться Шевченківський гай (Чернеча гора, 1) – ще один музей під відкритим небом, де відтворено екстер’єр і інтер’єр українських хат і культових будівель – дерев’яні мостики, колодязі, конюшні й ландшафт Карпат. По території пасуться овечки, а для туристів наливають місцеві наливки. Окрім музею, це великий гай з мотузковим парком, велосипедними доріжками, озерами й навіть невеличкою лижною трасою на пагорбі Кайзервальд. Для багатьох львів’ян це улюблене місце для пробіжок і пікніків.
Підійміться на Високий замок – замку тут вже давно нема, але є оглядовий майданчик і красивий парк біля підніжжя. Сусідній пагорб – Лиса гора – мальовниче і менш популярне місце, звідки теж відкривається вигляд на місто. Лиса гора овіяна легендами – кажуть, що колись тут жив циганський табір, а після нього вона стала місцем, де збирались відьомські шабаші. На гору вийти можна з вулиці Довбуша або Кривоноса.
Якщо полюбляєте розглядати міста з висоти, то підійміться на вежу костелу Ольги й Єлизавети (пл. Кропивницького, 1), або в народі – Ельжбетта. Готичний костел знаходиться одразу біля вокзалу, туристів там небагато, а вид зверху дуже вражає. До речі, це найвища львівська будівля – 88 метрів.
Ще один оглядовий майданчик, на якому не зустрінете туристів – це Цитадель, готель на пагорбі. З оглядового майданчика побачите Львів з зовсім іншого ракурсу – Площа Ринок, Високий замок і вежі Ратуші та соборів.
Львів смачний
Гастрономічні принади Львові відомі на всю Україну. Де скуштувати добру львівську каву чи львівський сирник, а де найкращі наливки?
Треба добряче пошукати людину, яка не чула про львівську каву чи не хотіла б поїхати “ на каву до Львова”. “Світ кави” – вважається найкращою кав’ярнею міста за думкою місцевих і мера. Свіжеобсмажена кава, про яку баристи можуть розказати все – від смакових особливостей до адреси ферми в Нікарагуа, де було закуплене зерно, особисто власником кав’ярні. “Львівська копальня кави” – це три в одному – тут кав’ярня, шахта і сувенірний магазин. Тут вам розкажуть історію про те, як каву викопують з-під землі із шахт, зроблять цими шахтами екскурсію і приготують каву з цукровою засмаженою кіркою зверху. Для поціновувачів кави третьої хвилі радими зайти також в Палярню Чехович та Black Honey.
Найвідоміший місцевий десерт, львівський сирник, найкраще куштувати в кафе “Кентавр” (Кам’яниця Авенштоківська, площа Ринок, 34) або ж в кафе “Цукерня” (вул. Староєврейська, 3). Хоча це настільки популярний десерт, що продають його в усіх закладах, навіть на сезонних ярмарках в центрі міста.
А наливки місцевого виробництва можна спробувати в кафе “Фацет” (вул. Вірменська, 26) – градус високий, а вибір великий – імбир, лимон, апельсин, ялівець, шипшина, калган, терен, зубрівка, обліпиха, калина, ожина і не тільки. Всі настоянки мають лікувальний ефект.
65 видів настоянок знайдете в ресторації “Підпільний Кіндрат” (вул.Валова, 25), а в “П’яній вишні” (Кам’яниця Гаслярівська, площа Ринок, 11) тільки один вид (вишневу), але її неодмінно варто спробувати.
Львів туристичний
В Барселоні варто неодмінно скуштувати паелью і глянути на Саграда Фамілію, в Парижі спробувати круасани під Ейфелевою вежею, в Неаполі піти в L’Antica Pizzeria da Michele, де найсмачніша піца в світі. Що ж, кожного туриста під час першої мандрівки до Львова must-do наступний:
- Піти в “Криївку” (площа Ринок, 14), де вас можуть, наприклад, закрити в клітці й не відпускати, поки не заспіваєте національних пісень, або ж будуть напоювати наливками, заставляючи співаючи гімн.
- Зайти в “Мазох Кафе” (Сербська, 7), або хоча б сфотографуватись біля пам’ятника Мазоху перед ним (запхавши руку в кишеню),
- Піднятись на найвищий поверх в “Дім легенд” (Староєврейська, 48), щоб посидіти в старому Трабанті, що припарковий на даху і закинути монетку в відерце Сажотруса.
- Випити гарячого шоколаду в “Майстерні шоколаду” (Сербська, 3) і прикупити шоколадні сувеніри.
- Сходити на блошиний ринок “Вернісаж” біля театру Марії Заньковецької і букіністичний ринок біля пам’ятника Федорову. На “Вернісажі” знайдете антикваріат, картини, прикраси ручної роботи, а також найдешевші в місті сувеніри. На букіністичному ринку біля пам’ятника Федорову – сотні книг, карти, вінілові платівки і програвачі, фотоапарати і об’єктиви.Після цього ви можете впевнено казати, що були у Львові й всі ці речі виключно для туристів.
І під час вашої другої мандрівки до Львова пізнати…
Львів не туристичний
Замість Стрийського парку поїхати на Піскові озера або в парк Горіховий гай. В Горіховому гаю знаходиться старий кінотеатр Lviv Film Center, де транслюють старі й нові фільми, а влітку фільми на даху.
Піти в Бернардинський дворик (вул. Валова, 20) – місце в самому центрі, тим не менш, сховане від туристів і гаміру.
Сходити в галерею “Дзига” (вул. Вірменська, 35) – експозиції оновлюється дуже часто – тут можна натрапити на роботи українських імпресіоністів, на фотовиставку про відомого львівського бомжа чи на традиційні ікони зі скла. Ніколи не знаєш, що на тебе очікує в Дзизі!
В селі Брюховичі, що одразу за Львовом є цікавий Музей Михайла Дзиндри (Брюховичі, вул. Музейна, 16) – це єдиний в Україні музей модернової скульптури. В музей більше як 800 творів абстрактного мистецтва. Екскурсовод у музеї – дружина Михайла Дзиндри. До речі, якщо вже будете в Брюховичах, то варто спробувати там культові чебуреки. Чебуречній вже більше як 50 років!
Де зупинитись?
Для бюджетних гаманців у Львові знайдеться багато варіантів хостелів, починаючи від 90 грн – Lviv Loft Hostel, GHOSTel Medieval Hostel, Lvivde Hostel, Park Plus Hostel, Hostel Just Lviv It.
Якщо хостели це не для вас, то найкращі готелі середньої цінової категорії у Львові – це George Hotel Lviv, Ibis Styles Lviv Center, Jam Hotel Hnatyuka, Danylo Inn. Всі готелі в історичному центрі міста, до всіх найпопулярніших локацій ви зможете легко добратись пішки, а з вікон вашого номера відкриватиметься вид на середньовічну архітектуру.
Елітні готелі Львова – Rudolfo, Vintage Boutique Hotel, Leopolis Hotel та Citadel Inn Hotel & Resort.