Вивчаючи путівник по країні, до якої збираєшся вперше, з якою радістю (і полегшенням) дізнаєшся, що місцева кухня не менш цікава й різноманітна, ніж місцева природа! Давня традиція домашнього приготування та незліченна кількість іноземних кулінарних впливів перетворили хорватську гостинність та унікальну кухню на повноцінну туристичну атракцію.
Якщо ви вирушаєте до Хорватії, радимо вам ознайомитися з найсмачнішими місцевими блюдами і делікатесами у нашому гастрономічному путівнику по цій чарівній країні.
1. Далмація
Перебуваючи під венеціанським правлінням протягом майже чотирьох століть і знаходячись буквально за два кроки від Італії, узбережжя Далмації приваблює любителів здорової середземноморської кухні ароматними овочами, соковитим м’ясом на грилі та, понад усе, безмежним різноманіттям свіжих морепродуктів.
Зовсім поруч від Дубровника по дорозі до Спліта на гурманів чекає справжня морська насолода… устриці! Тихе прибережне містечко Малий Стон широко відоме цими їстівними молюсками, яких вирощують і подають у численних місцевих ресторанах.
Трохи більш калорійним та не менш монументальним є Чрні ріжот (чорне різотто), що завдячує своїм оригінальним кольором секретній складовій – чорнилу каракатиці!
2. Затока Кварнер
Задля ексклюзивних суто хорватських смаків варто завітати на острів Паг , що відомий на весь світ сиром власного виробництва – Пашкі (Пазький) та соляними копальнями, відкритими ще стародавніми греками.
Насправді, ці два феномени взаємопов’язані. Різкі вітри бора розпорошують сіль вздовж острова, тож тут прижилися лише найстійкіші рослини. Саме обмеженій дієті місцевих отар, що живляться переважно розмарином та чабрецем, і завдячує своїм незрівняним смаком місцевий сир – ароматний і ні на що несхожий.
А якщо поєднати ці золотисті трикутнички з тонкими, майже прозорими скибочками пікантного пршута (в’яленої шинки), ви отримаєте найбільш автентичну хорватську закуску!
3. Істрія
Далі на нашому шляху – гориста місцевість Істрії, де витончені морепродукти поєднуються з простішими смаками материкової Хорватії і де балом править оливкова олія.
До того ж, цей регіон гордо носить звання третього у світі виробника трюфелів! Ці надзвичайно популярні та рідкісні гриби можна знайти лише за допомогою спеціально навчених собак і хоча вигляд у них не надто привабливий, їх смак насправді вражає.
Об’ємні порції фужі чи плюканців (пасти домашнього – ручного! – виробництва), подані під кремовим соусом з дичини і прикрашені дрібними скибочками цих першокласних грибів, є справжньою гордістю місцевих шеф-кухарів.
4. Славонія
Зважаючи на географічне розташування та історичний вплив центрально-європейських сусідів, стає цілком зрозуміло, чому широкі рівнини та річкові долини Славонії мають зовсім іншу кулінарну традицію. Для цієї місцевості властиві блюда, такі ж несхожі на прибережне меню Хорватії, як і її угорське коріння.
Пікантний суп чобанац (м’ясний гуляш) зігріє вас холодними зимовими вечорами, а не менш гострий кулен (копчена ковбаска, щедро приправлена перцем) є настільки популярним місцевим блюдом, що на його честь влаштовують щорічний фестиваль!
5. Загреб
Загреб – кінцева зупинка на нашому маршруті. І, як годиться за правилами доброго тону, ми закінчимо його солодкою ноткою. Давній місцевій традиції пиття кави місто завдячує безліччю пекарень та відкритих кав’ярень, що є справжнім раєм для любителів чогось солоденького.
Кремшніта (хорватський сирний пиріг), крафна (пончики з фруктовою начинкою), орехняча (листове тістечко з горіхами) та мадяріца (шоколадний торт) є лише деякими прикладами простих і одночасно витончених солодощів, якими пишається стародавня столиця країни.
6. І ще одна порада: Вино
Оскільки тепер ви вже більш-менш орієнтуєтесь у хорватській кухні, ось вам ще одна порада. Розкидані майже по всій території країни, хорватські виноградники славляться винами, які за смаковими характеристиками не поступаються своїм побратимам з більш відомих виноробних країн.
Вивчаючи кулінарні традиції та знайомлячись з місцевими делікатесами, не забудьте скуштувати справжнє хорватське вино – воно дійсно варте уваги.